Zrób sobie piękny portret

Przywykłam do bycia po drugiej stronie aparatu, ale zmiana perspektywy może być bardzo odświeżająca! Niezależnie, czy potrzebujesz wizerunkowego kontentu na swój Instagram, czy chcesz po prostu mieć ładne zdjęcia, te rady na pewno pomogą Ci zrobić piękny autoportret bez wychodzenia z domu! 

A co ważniejsze, do stworzenia tych zdjęć nie potrzebujesz pomocy koleżanki, ani #instahusband, który po ostatniej zdjęciowej dramie prawdopodobnie nie chce już z Tobą współpracować 😁Postawiłam na proste portrety, z wykorzystaniem minimum akcesoriów, tak, by zainspirować Was do wypróbowania tych rad – liczę na piękne efekty podesłane do mojej DMki! ♥️

Zainspiruj się!

Chcesz zrobić portret, ale nie masz za bardzo pomysłu? Nie wstydź się podejrzeć, co robią inni. Ja lubię zaglądać na Pinteresta – szukając inspiracji do kwiecistych autoportretów, wpisałam po prostu “flower photoshoot”. Przygotuj sobie kilka zdjęć-inspiracji, przestudiuj dodatki i pozy, przemyśl, jakie kolory mają być wiodące, dobierz ubrania, makijaż i… 

Wyciągnij statyw

Żeby zrobić autoportrety w domu, musisz się odpowiednio przygotować. Na pewno przyda się statyw lub inna domowa podstawka na aparat lub telefon. Zdarzało mi się robić zdjęcia z aparatem położonym na książkach, opartym o doniczkę, czy w innych dziwnych konfiguracjach – jeśli coś działa, to nie jest głupie! 

Ustaw statyw mniej więcej na wysokości swojego wzroku – uzyskasz wtedy naturalną perspektywę. Zrób zdjęcie próbne i podejrzyj jak sprawdza się kadr i czy w tle nie ma żadnych przeszkadzaczy, które później będzie trzeba usuwać w Photoshopie. 

Przy robieniu zdjęcia możesz skorzystać z samowyzwalacza, albo pobrać odpowiednią apkę na telefon, dzięki której zdalnie zrobisz zdjęcia (dla Nikona jest to Wireless Mobile Utility). Ja korzystam z WMU – dzięki temu mam podgląd na żywo w telefonie, ustawiam sobie fokus i klikam! Zrobienie zdjęcia jest wtedy dużo łatwiejsze. 

Wybierz odpowiednie miejsce

Znajdź kawałek pustej ściany, lub wręcz przeciwnie – zrób zdjęcie na tle plakatów, roślin czy swojego biurka. Bądź kreatywny_a! Nie pozwól, by mała przestrzeń Cię ograniczała – my mieszkamy na nieco ponad 30 metrach, a każde zdjęcia w domu to małe przemeblowanie (i mała kłótnia, dlatego już robię te autoportrety! 😁), ale dajemy radę! Jeśli brakuje Ci jednolitego tła, możesz spróbować rozwiesić np. prześcieradło na krzesłach – wiem, brzmi jak totalny survival, ale czego nie robi się dla dobrych zdjęć?  

Na co zwrócić uwagę? W miarę możliwości spróbuj działać przy dobrym świetle – sesja przy oknie to zawsze dobry pomysł! Wypróbuj koniecznie zdjęcia przy ostrzejszym świetle – cienie zawsze pięknie modelują zdjęcie, choć praca z nimi jest nieco trudniejsza. Uwielbiam zabawę światłem i zawsze jak trochę słońca wpada do naszego mieszkania, od razu odsuwam kanapę i działam!

Wybieramy dodatki

Możesz oczywiście iść w minimalizm i zrobić piękne, proste portrety, ale ja osobiście lubię trzymać coś w rękach (to odpowiedź na wieczne pytanie “co zrobić z rękami”, które zadaję sobie równie często, co Wy 😁) – ja najczęściej wybieram kwiaty. Jeśli tworzysz kontent wizerunkowy zastanów się, z czym chcesz, by Cię kojarzono – jeśli zajmujesz się dietetyką, weź owoce! Fotografujesz? Na zdjęciu dobrze będzie wyglądał aparat. Na Insta zawsze przydadzą się zdjęcia z książką, kalendarzem czy ulubionym kubkiem. Wszystko zależy od tego, co chcesz zdjęciem przekazać lub jaki planujesz wpis. Mnie do zdjęć z gerberą zainspirował właśnie ten kwiat, a do tego chciałam nieco przywołać wiosnę. Chyba się udało!

Działaj!

Inspiracje pod ręką, miejsce i akcesoria wybrane? Pozostaje tylko zrobić te zdjęcia! Co jest najtrudniejsze w tym etapie? Oczywiście znielubione pozowanie! Ja zawsze stawiam na naturalne, nieprzekombinowane pozy – jeśli czujesz się niepewnie przed aparatem, spróbuj spojrzeć w dół i delikatnie się uśmiechnąć – ta poza zawsze świetnie wychodzi, a do tego jest bardzo łatwa do zrobienia. Jeśli nie masz kompletnie pomysłu, zajrzyj do znalezionych wcześniej inspiracji – przestudiuj jak modelka trzyma dłonie, jak układa włosy.

Im więcej takich zdjęć wykonasz, tym łatwiej będzie Ci zapozować – przykładowo ja doskonale wiem, że nie robię zdjęć z prawego profilu, zazwyczaj pozuję bez okularów, przy domowych autoportretach wolę siedzieć niż stać. Takie zależności odkryjesz metodą prób i błędów.

Na koniec, mam dla Ciebie małe zadanie! 

Przywołajmy wiosnę kwiecistymi autoportretami 🌸

  1. Znajdź kawałek wolnej przestrzeni.
  2. Przygotuj ulubione kwiaty (z gerberą super się współpracowało, polecam!)
  3. Zrób sobie piękny autoportret! 

Czekam na Twoje zdjęcie na Instagramie – śmiało podeślij mi je w wiadomości prywatnej – nie mogę się doczekać aż je zobaczę ♥️ Powdzenia!