Jak pracować z ludźmi na sesji zdjęciowej?

To pytanie jest zmorą dla początkującego fotografa. Pierwsze sesje, ciągła niepewność – jak rozmawiać, jak ustawiać, co powiedzieć, a może siedzieć cicho? Znam te pytania doskonale, choć na szczęście mam już na nie odpowiedzi! Pokażę Wam jak ja działam na sesji i mam nadzieję, że zainspiruje Was to do pełniejszej współpracy z Waszymi klientami. 

Zacznijmy od tego, że jeszcze kilka lat temu wydawało mi się, że fotografia ludzi nie jest dla mnie. Robiłam zdjęcia kwiatków, fociłam zabytki w podróży, ale nigdy nie ciągnęło mnie do portretów czy reportaży. Ale w pewnym momencie coś się we mnie zmieniło – kiedy zobaczyłam pierwsze uśmiechy na sesji, a później poczułam satysfakcję po oddaniu zdjęć (kiedy klienci piszą, że pięknie uchwyciłam ważne momenty to jest to miód na moje fotograficzne serce!), wtedy pokochałam pracę z ludźmi. Tych emocji nie wydobędą żadne kwiatki!

Dlatego jeśli jesteś dopiero na początku swojej fotograficznej drogi i zastanawiasz się, tak po prostu, jak rozmawiać z ludźmi i zrobić im piękne zdjęcia, pozwól, że Ci pomogę. 

Zacznij od rozmowy

Do skrzynki wpadło Ci zapytanie o sesję? Super! Tylko co dalej?  

Pamiętaj, że Klient nie wie, co i jak – i nie musi! To Twoje zadanie, by przeprowadzić go od rozmowy aż do efektu końcowego. O przygotowaniu do sesji pisałam już w poprzednim poście – jeśli przejdziecie przez te kroki razem z Waszymi klientami, z pewnością będziecie dobrze przygotowani do zdjęć. 

Ja w rozmowie od razu przechodzę na Ty – moi klienci to zazwyczaj ludzie w moim lub podobnym wieku, poza tym przejście na Ty od razu zmniejsza między Wami dystans – a o to przecież chodzi! 

Bądź otwarty_a

Kiedy spotkacie się już na sesji, postaraj się zwyczajnie zagadać swoich klientów. Zapytaj jak się dziś czują, jakie mają nastroje przed sesją, kto kogo na zdjęcia namówił. Możesz zapytać czym się zajmują, albo jakie jest ich hobby. Praca fotografa to nie tylko zrobienie zdjęć, ale też budowanie relacji z ludźmi – jeśli chcesz, by się przed Tobą otworzyli, musisz także być otwarty_a. 

Wskaż drogę

Często nasza wspólna sesja jest tą pierwszą dla moich Klientów. Skąd więc mają wiedzieć, jak się zachować? Dla nas, fotografów, jest to środowisko naturalne, dla nich – absolutnie nie! Mogą się stresować, wstydzić albo zwyczajnie nie wiedzieć, co powinni zrobić. Do Ciebie należy przeprowadzenie ich przez sesję. Ja na sesję zawsze przygotowuję sobie przykładowe zdjęcia – czasami wytłumaczenie pozy jest skomplikowane! Kiedy ktoś zobaczy, czego od niego “oczekujesz”, będzie mu łatwiej to zrobić. Poczuje się też pewniej – będzie miał jakieś zadanie do wykonania. 

Zawsze mówię moim Modelom, że nie chodzi o to, by daną pozę wykonać 1:1. Ale sama zdaję sobie sprawę, że po zobaczeniu kiedy inspiracji, łatwiej jest mi zapozować. 

Wytłumacz co robisz

Często opowiadam Klientom jaki mam pomysł na zdjęcie – mówię, że chcę zrobić to, czy to; albo że teraz będę robić GIFa. Dzięki temu ludzie czują się pewniej i wiedzą co się dzieje. Ja też to lubię, bo wtedy czuję, że razem uczestniczymy w tej sesji.

Daj wolną rękę

Z natury jestem straszną gadułą i czasami to pomaga przełamać lody, ale! Jeśli robimy sesję pary czy rodzinną, priorytetem jest dla mnie to, by moi Modele spędzili miło czas we własnym towarzystwie. Często śmieję się na sesji, że chyba nigdy się człowiek tak dużo nie całuje i przytula jak podczas robienia zdjęć u Ofierzynki! Zawsze daje moim Klientom przestrzeń dla siebie – na delikatne pocałunki i czułe gesty.

A teraz moje kochane Pary i Rodziny nie czytają, bo zdradzam sekret! 

W trakcie sesji, często udaję, że jeszcze ustawiam aparat, bo wtedy ludzie zachowują się najbardziej naturalnie. Takie zdjęcia “z ukrycia” są często najfajniejszymi z sesji. Spróbujcie tego sposobu przy kolejnej okazji! 

Sam_a idź na sesję!

Czasami może Ci się wydawać, że to, co przekazujesz swoim Modelom jako fotograf jest oczywiste. Ale spojrzenie na sesję z innej perspektywy jest bardzo odświeżające! Nie chodzi absolutnie o “podglądanie konkurencji” – to zresztą temat na osobny post. Proszę, nie traktujmy siebie nawzajem jako konkurencję!

Razem z Jankiem byliśmy na dwóch sesjach u dwóch różnych Fotografek i były to super doświadczenia! Po zrobieniu kilku czy kilknastu sesji może się wkraść rutyna. Ale kiedy sam_a na taką sesję pójdziesz i zobaczysz co to za frajda być modelem, spędzić czas z bliską osobą i jeszcze mieć piękne pamiątki – wtedy gwarantuję, wróci inspiracja! 

Dużo uczę się także robiąc zdjęcia razem z Jankiem – to jest super zabawa, ale także nauka komunikacji na linii model-fotograf. Dzięki temu mogę doradzać moim Klientom jakie ustawienie będzie dla nich najkorzystniejsze, albo co mogą w danej sytuacji zrobić. Bo przetestowałam to na sobie i wiem z własnego doświadczenia!

Zdjęcia autorstwa Kamili @cykamfotky
https://www.instagram.com/cykamfotky/

Na koniec, mam dla Ciebie, kochany fotografie/fotografko, małe zadanie: Przejdź na drugą stronę obiektywu.

Nie musisz umawiać się na sesję – poproś bliską osobę o zrobienie zdjęć albo podziałaj sam_a (kroki do pięknego autoportretu znajdziesz tutaj – klik!)

Wymyśl koncepcję, ubierz ulubiony outfit, wybierz miejsce i działaj!

Gwarantuję, że znalezienie się po drugiej stronie obiektywu będzie odświeżające!

Czekam na Twoje zdjęcie na Instagramie – śmiało podeślij mi je w wiadomości prywatnej – nie mogę się doczekać aż je zobaczę ♥️ Powodzenia!